Kodulaen
Kodulaen on mõeldud elu ühe suurima sündmuse elluviimiseks, mis on oma kodu soetamine. Pangalaen võimaldab osta omale kodu ka suurema summa eest, mida endal hetkel pole. Selleks piisab vaid igakuisest sissetulekust ning korrektsest maksekäitumisest minevikus.
Kodulaenu intress ning tagasimakseperiood
Kodulaenu saab enamasti parimatel tingimustel just suurematest pankadest nagu Swedbank, SEB, LHV või COOP Pank, aga kodulaene pakuvad ka erinevad laenufirmad. Peamiseks erinevuseks laenuandja valimisel on kodulaenu eest makstav intress, mis on pankade puhul 2-5% ning laenufirmades 5-18%.
Kodulaenu tagasimakseperiood oleneb sellest, kuidas teile paremini sobib ning millised on teie eelistused või sissetulek. Kodulaenude tagasimakseperiood võttes laenu laenufirmast võib jääda kümne aasta kanti, samas kui võtate kodulaenu mõnes suuremast pangast, saate sõlmida ka pikaajalise lepingu näiteks kuni kolmekümneks aastaks.
Siinkohal tasub meeles pidada, et laenu tagasimakseperiood ning makstav intress võib olenevalt laenuandjast suuresti erineda. Lisaks määravad lõpliku intressimäära ning tingimused erinevad faktorid ning enamasti tehakse laenupakkumised individuaalselt juhtumipõhiselt.
Kas kodulaen on sama mis hüpoteeklaen?
Hüpoteeklaen on laenutoode, mis sarnaneb kodulaenule, sest laenu tagatiseks jääb kinnistu või kinnisvara. Nende peamine erinevus seisneb aga laenu sihtotstarbest, mida hüpoteeklaenu puhul pole sätestatud. Kui võtate kodulaenu, on laenatud raha mõeldud kodu soetamiseks või näiteks juba olemasoleva maja renoveerimiskulude katmiseks. Hüpoteeklaenu võite aga kasutada nii nagu ise soovite.
Kodulaenu taotlemisprotsess
Tänapäeval on kodulaenu taotlemine tehtud õnneks väga lihtsaks. Selleks, et taotleda kodulaenu, peaksite täitma esmase laenutaotluse vastava panga või laenupakkuja kodulehel. Tänu erinevatele Eestis võimalikele digitaalse verifitseerimise võimalusele saate kodulaenu taotluse teha isegi kodust lahkumata.
Laenutaotluses peaksite kindlasti välja tooma erinevad andmed teie kulutusharjumuste kohta, aga ka näiteks tõenduse teie sissetulekute kohta. Lisaks eelpoolmainitule soovib laenuandja ka info tagatiseks jääva kinnisasja kohta.
Kuigi, laenude taotlemise protsess võib laenuandjate puhul erineda, soovivad enamus laenupakkujad soetatava kinnisvara hindamisakti. Kinnisvara hindamisakti saate tellida laenuandja poolt aksepteeritud kinnisvaramaakleri- või kinnisvarabüroo poolt. On ka panku, kes pakuvad endapoolset hindamisakti teostamist. Vastava info leiate sellisel juhul kindlasti laenuandja kodulehelt.
Kui te olete ülalmainitud sammud läbinud võib minna veidi aega ning laenuandja võtab teiega ühendust, et küsida täpsustavaid küsimusi misjärel tehakse teile juba individuaalne laenupakkumine, seda loomulikult, kui kõik tingimused on täidetud.
Kodulaenu omafinantseering
Tihti küsitakse, miks on kodulaenude omafinantseeringud niivõrd kõrged. Seda eelkõige sellepärast, et laenuandja soovib nii ennast kui teid kaitsta juhul kui kinnisvara peaks minema hiljem sundmüüki. Kinnisvara odavneb iga aastaga ning juhul kui teil peaksid aastate pärast tekkima makseraskused, on laenuandja sunnitud kinnisvara müüki panema. Peale aastaid on kinnisvara väärtus langenud ning vastasel juhul ei saaks pank või laenuandja oma laenatud summat tagasi ning see tekitaks teile veel lisakohustusi.
Sellepärast annavadki pangad ja laenufirmad laenu 70-85% kinnisvara väärtusest ning ülejäänud summa tuleb teil panustada omafinantseeringu näol. Enamasti pakuvad just suurpangad suurema protsendi ulatuses laenu, võrreldes laenufirmadega.